Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

NOVÝ SMĚR - HORNÍ JIŘETÍN

Návštěva v Německu

 

 

Horní Jiřetín a Černice – pokračovat v těžbě? Ano!

 

 

       30.8.2008  jsem spolu s dalšími kolegy ze skupiny ,,Nový směr“ navštívil lokalitu těžby uhlí v Německu v městečku Hohenmölsen, kde na jižním svahu postavili své nové domovy obyvatelé bývalé obce Grosgrimma.

       Tato obec ustoupila pokračující těžbě uhlí. Rozhodně jsme neviděli jednu ulici narychlo postavených domů ani satelit, kterému bychom mohli říkat panelový dům na plocho. Viděli jsme novou část obce urbanisticky zvládnutou, která byla opravdu novým domovem. Nevyrostli zde, ale jen nové domy. Bylo postaveno nové gymnázium, nový kulturní dům, nový hotel s restaurací, sportovní hala, dráhy na bowling, fotbalová hřiště s klubovnou, kotelna na fluidní spalování na uhlí, která rozhodně neznečišťuje ovzduší a kromě dvou domů zásobuje teplem všechny ostatní nově postavené.

       Setkali jsme se s bývalou starostkou a s několika dalšími obce Grosgrimma a ptali se a ptali. I zde byla řada občanů skeptická k přesídlení do okamžiku, kdy viděli sumu odškodnění na svém účtu. Ovšem tím odškodnění nekončilo. Byly vyjednány patřičné podmínky pro podnikatele, kteří se mohli rozhodnout, zda v podnikání pokračovat či nikoli a vybrat si způsob odškodnění. Byly vyjednány podmínky pro výstavbu nových domů i pro ty, kteří do té doby bydleli jen v nájemních bytech. Bylo vyjednáno, že 10let se nezmění cena tepla dodávaná do domácností. Vše bylo ošetřeno smlouvou a těžební společnost rozhodně nehledala způsob, jak odškodnění snížit.

       Oproti Hornímu Jiřetínu obec sama zaujala stanovisko přesídlit do nových domovů. Velice dobře si uvědomovali, že jejich obec leží na zásobách uhlí, z kterého může taky profitovat,a které z hlediska energetické soběstačnosti stát potřebuje. Sama obec přesvědčovala lidi, kteří nesouhlasili s pokračováním těžby a vyjednávala skvělé podmínky pro nový domov. Totéž může být i u nás. Mohou se vyjednat i podmínky trvalé zaměstnanosti pro pracovníky MUS,a.s. Můžeme mít nové domy energeticky nenáročné. Chci připomenout, že v poslední době zažívá velký boom výroba el.energie fotovoltaických systémů. Proč tedy neinstalovat tyto systémy na nové objekty a dům může v podstatě i vydělávat? To vše a myslím si, že i víc jde požadovat  při jednání s těžební společností zde u nás.

       Přesvědčit se může každý. Obyvatelé přesídlené obce v Německu zvou všechny v Horním Jiřetíně a Černicích k návštěvě. Jsou ochotní ukázat jim své domovy a sdělit své pocity od prvního kontaktu až po současnost. Zvou seniory, sportovce k přátelskému utkání ve fotbale, v bowlingu.

 

 

 

                                                                                                                 Josef Kronych ml.

TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek